Wizytówka katalońskiego Costa Brava

0
1842

Każdy odwiedzający Costa Brava powinien dotrzeć do Tossa de Mar, niewielkiej, urokliwej miejscowości, w której należy zobaczyć średniowieczną starówkę Vila Vella, wykąpać się w turkusowym morzu w cudownej zatoczce przy średniowiecznych murach obronnych i zjeść posiłek w La Cuina de Can Simon – restauracji z przewodników Michelina.

Tossa de Mar to miasto w hiszpańskiej Katalonii, w prowincji Girona. Stale zamieszkuje w nim ponad 5 tysięcy osób. Jest nie tylko znanym kurortem, ale także miejscem kongresów ekologicznych Unii Europejskiej od czasu wprowadzenia zakazu przeprowadzania w mieście korridy. Tossa de Mar była pierwszym w Katalonii (i na świecie) miastem, które zakazało, w 1989 roku, organizowania walk byków.

Miejscowość znana jest przede wszystkim z bardzo dobrze zachowanej, jednej z najpiękniejszych w Hiszpanii, średniowiecznej starówki Vila Vella i fortyfikacji obronnych z XII wieku.

Miasteczko położone nad Morzem Śródziemnym, na wybrzeżu Costa Brava, czyli Dzikim Wybrzeżu. Znajduje się 87 km na północny wschód od Barcelony i 38 km na południe od Girony. Dotrzeć do niego można drogą lądową – samochodem lub autobusem. Jednak najbardziej popularną formą transportu są katamarany turystyczne, które przywożą turystów z sąsiednich miejscowości np. Blanes.

Swoją sławę na całym świecie Tossa de Mar zawdzięcza hollywoodzkiej gwieździe kina, drugiej żonie Franka Sinatry, Avie Gardner. Wdzięczni mieszkańcy ufundowali jej pomnik na starym mieście.

Tekst i foto: Jacek Makowski fotopodroze.com.pl

Zapisz

Zapisz