Tym razem z audiobookiem nie trafiłem. Będę musiał wrócić kiedyś do tej książki, bo ewidentnie pewne fragmenty były fascynujące, ale gdy się tego słucha, a nie ma możliwości oglądać, człowiek trochę traci wątek i połowa ciekawych rzeczy ucieka drugim uchem. Gdyby się czytało, zwłaszcza tę wersję albumową (widziałem! jest śliczna!), pewnie dużo więcej by zostało w głowie. A może jednak e-book, żeby nie pozbawiać życia kolejnych drzew?

Przy słuchaniu „Sekretnego życia drzew” przypominały mi się programy przyrodnicze z mojego dzieciństwa, choćby „Zwierzyniec” i słuchałem tego chwilami prawie z otwartą buzią, niczym dobrego kryminału. Tyle, że jednak warto to czytać w spokoju, żeby więcej zapamiętać. Przecież w lesie dzieje się tyle zdumiewających rzeczy.


Ta gawęda nawróconego leśnika (nawróconego, bo do swoich poglądów, że las najlepiej zostawić w spokoju, a nie go na siłę uzdrawiać lub uprawiać, dochodził czas jakiś), powinna być przerobiona na podobny program, który byłby puszczany nie tylko w telewizji, ale np. w szkołach na lekcjach biologii. Czy rozumiemy bowiem czym jest las? Jak żyją drzewa? Czego potrzebują? I najważniejsze: jak wiele nam dają…

W czasach, gdy tak wiele osób walczy o szacunek i prawa zwierząt, jako istot żywych, chyba jedynie garstka traktuje drzewa inaczej niż jako rzecz. Budulec. Materiał do ogrzewania domów. Może piękny dostarczyciel tlenu i cienia. Ale jednak coś martwego, w czym nie dostrzegamy życia. Czy dlatego, że procesy życiowe zachodzą w drzewach dużo wolniej i trudno nam je zarejestrować?

Peter Wohlleben opowiada w taki sposób, że zupełnie zmienia się nasza perspektywa patrzenia na drzewa, zaczynamy dostrzegać w lesie zjawiska, których byśmy nawet nie podejrzewali. Pielęgnowanie chorych sąsiadów, wychowywanie potomstwa, pouczanie go, żeby nie rosło za szybko, przekazywanie sobie informacji, obrona przed zagrożeniami – ileż fascynujących rzeczy można dostrzec dzięki tej książce. Może i jest w tym trochę przesady, ale jak inaczej zrozumieć pewne procesy, niż porównując je do zrozumiałych dla nas pojęć (np. pamięć, charakter, czy uczucia). Masa ciekawostek, informacji popartych badaniami naukowymi, ale to co najbardziej w tej książce urzeka, to miłość i pasja jaką się czuje w każdym zdaniu. To stąd te cudowne porównania i personifikacje.

Tekst: Robert Frączek www.notatnikkulturalny.blogspot.com

 Foto: Ewa Milun-Walczak www.miluna.pl

Zapisz

2 KOMENTARZE

  1. Książka w tak niezwykły sposób opisuje świat drzew , że po niej miałam kłopot w przycinaniu roślin w swoim ogrodzie bo miałam wrażenie że do mnie gadają . Piekna !

    • napisana z pasją, wraca uwagę na rzeczy, o których byśmy nie pomyśleli, uwrażliwia… długo by można jeszcze ciągnąć komplementy. A wydanie albumowe po prostu cudne!

Comments are closed.