Listopadowa podróż do Portugalii okazała się doskonałą okazją do bliższego poznania jednego z moich ulubionych pisarzy. Wiele ważnych śladów po José Saramago (1922-2010) znaleźliśmy w Lizbonie gdzie znajduje się siedziba jego Fundacji, a także w uroczym miasteczku Obidos, które szczególnie polecam fanom klimatycznych bibliotek i księgarni.

Fundacja Jose Saramago – Rua dos Bacalhoeiros 10 Lizbona
W środku, na kilku piętrach znajdziecie wystawę poświęconą portugalskiemu literackiemu nobliście, pokaźną ekspozycję jego książek wydanych na całym świecie a także księgarnie, w której dostępne są powieści w różnych językach. Na jednej z półek znaleźliśmy m.in. polską wersję jednej z książek. Fundacja organizuje wiele spotkań. O jej działaniach więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.josesaramago.org/en


Biblioteka Miejska – Casa José Saramago – R. Direita 99 Obidos
Bardzo klimatyczne, wielofunkcyjne miejsce z wieloma zakątkami do spotkań, czytania, cichej pracy i słuchania muzyki. Nie brakuje akcentów nawiązujących do Saramago. To wszystko w samym centrum zabytkowego miasta „skansenu” gdzie jest co zobaczyć, jest co zjeść i jest co poczytać.


Wszystkie imiona, Historia oblężenia Lizbony, Kamienna tratwa, Miasto ślepców, Mały pamiętnik, Podróż słonia – ta lista wkrótce zostanie poszerzona o kolejne przeczytane książki autora. Wizyta w opisanych miejscach stała się do tego bardzo dobrą zachętą. Przypomniała jak wiele dobrego mam jeszcze do nadrobienia.  

Foto: Ewa Milun-Walczak, www.miluna.pl