W lutym polecieliśmy z wizytą do Kopenhagi i chociaż pogoda nas nie rozpieszczała udało się naprawdę wiele zobaczyć. Starczyło także czasu na wybrane, ciekawe miejsca na przedmieściach i właśnie od jednego z nich rozpocznę relację z wyjazdu. Zajrzyjcie z nami do Muzeum Arken i piękną plażę Ishøj.

Podróż pociągiem z głównego dworca kolejowego w Kopenhadze do stacji Ish?j zajmuje ok. 25 minut. Od tej stacji czeka nas jeszcze ok. 20 minut spaceru ścieżkami do plaży i stojącego blisko niej muzeum. Wersja dla leniwych ? dojazd autobusem, ale polecamy wersję pieszą, dzięki której bliżej poznacie ciekawskie, krzywe latarnie.

W oczekiwaniu na otwarcie drzwi do muzeum najpierw poszliśmy na plażę z pomostem widokowym. Wyciszyliśmy się, wyszumieliśmy i poznaliśmy ciekawskiego psa. Pięknie nas tu przywitano. Po jedenastej skierowaliśmy się już w stronę budynku ARKEN Museum of Modern Art, artystycznego miejsca które zainaugurowało swoją działalność w marcu 1996 roku. Muzeum prezentuje jedną z najlepszych kolekcji sztuki współczesnej w Skandynawii, a wrażenie robią nie tylko jego zbiory ale także sama bryła budynku i najbliższe otoczenie.

Po dotarciu do środka kolejna dawka wrażeń i podróż po świecie różnych wystaw, ekspozycji, łącznie z tymi, w których maczała palce sztuczna inteligencja. Instalacja Refika Anadola ?Nature Dreams? zapuszcza się w głąb cyfrowej rzeczywistości sztuki, kusi dynamiką zmian kolorów, kształtów, przyciąga wielkimi projekcjami. Na mnie zrobiła większe wrażenie jednak inna forma, której przekaz skrywała wyjątkowa kolekcja motyli.

Motyle Petera Holsta Henckela ukrywają w skrzydłach przerażające obrazy – fotografie z punktów świata, gdzie brutalnie wdarły się terror, wojna i przemoc. Połączenia piękna i dramatu, brutalne przemijanie na kilkudziesięciu niepowtarzalnych, uskrzydlonych pracach.

To nie wszystko co czeka na widza w środku, ale właśnie to zapisało się najmocniej w pamięci z tego miejsca. Warto je odwiedzić, poświęcić przynajmniej pół dnia aby zajrzeć do ARKEN i skorzystać z relaksującego spaceru po pięknej plaży Ish?j.

Oficjalna strona Muzeum ARKEN: https://uk.arken.dk/
Foto: Ewa Milun-Walczak, www.miluna.pl
Tekst: Mariusz Walczak