W południowo-centralnej części Maroka znajduje się Ouarzazate (w miejscowym narzeczu Warzazat) nazywane Wrotami Do Pustyni. To kilkudziesięciotysięczne miasto a raczej jego okolice znane jest z wielu światowych filmów.

To tutaj ze względu na niezwykłe krajobrazy kreci się większość scen pustynnych do hollywoodzkich hitów takich jak np. Mumia, Gladiator, Asterix i Obelix czy serial Gra o Tron. Na uliczkach tego miasta można spotkać Russella Crowe czy Monikę Bellucci a jeśli nawet nie to na pewno większość osób, które miniecie po drodze z pewnością gdzieś Wam mignęły wcześniej na ekranie, ponieważ większość z mieszkańców dorabia jako statyści.

foto: Jacek Makowski, www.fotopodroze.com.pl

Od strony zwiedzania miasto oferuje niewiele. Jedynym istotnym zabytkiem jest Kasbah Taourirt czy oddalona kilkadziesiąt kilometrów najsłynniejsza Kasbah Ait Benhaddou w której kręcono pustynne walki w Gladiatorze (o niej w innym wpisie), natomiast wokół miasta można podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy pustynne czy pobliskie oazy. W pobliżu drogi spotkać też można pozostawione scenografie np. z filmów grozy które kręcono w tych miejscach i które w rzeczywistości niewiele tracą w stosunku do rzeczywistości ekranowej.

Ouarzazate ma duże znaczenie turystyczne ponieważ jest miejscem z którego rozpoczynają podróż wszystkie wyprawy w kierunku pustyni stąd też potoczna nazwa tego miejsca ?Wrota do Pustyni?.

Tekst i foto: Jacek Makowski, www.fotopodroze.com.pl