Zaczęło się od wędrówki po mapie, tej znanej z telefonu. Plany na wolne dni, gdzie będziemy, co jeszcze blisko stąd można odwiedzić. Palec w górę, potem trochę w lewo i nagle jest. Niesamowite, że tak blisko do Gałczyńskiego.

Poza wiejską bazą to był pierwszy punkt majówkowego programu. Ruszamy w słoneczny dzień z Łachy w stronę Leśniczówki Pranie. Dojazd samochodem zajmuje ok. 40 minut. Po drodze kilka małych wiosek, ładne, spokojne widoki, trochę pól, łąk, lasów. Wreszcie zjazd w prawo na leśny parking. Stąd już spacerem do punktu docelowego, Muzeum K.I. Gałczyńskiego.

Przy płocie leśniczówki musimy się rozdzielić. Do środka nie można wejść z psem (rowery jak coś także do zostawienia na zewnątrz). Idę pierwszy na rekonesans po bardzo zadbanym terenie. Już na początku gości wita tabliczka z bardzo dramatyczną informacją „Teren zagrożony poezją”. A poezji w środku faktycznie nie brakuje, wypełnia praktycznie całe miejsce: historiami, ludźmi i ciekawą ekspozycją pilnowaną przez Zieloną Gęś.


„Nowa wystawa stała w Muzeum w Praniu, zrealizowana w 2023 r. przedstawia biografię K. I. Gałczyńskiego, historię jego pobytów na Mazurach, teatralne dokonania poety, muzykę w wierszach i do wierszy Gałczyńskiego oraz niezwykły związek Konstantego z jego żoną Natalią. Wystawa oparta jest na oryginalnych przedmiotach należących do Gałczyńskiego, całość uzupełniają multimedia, umożliwiające m.in. posłuchanie głosu poety, jego poezji, muzyki, która go inspirowała, jak i utworów muzycznych skomponowanych do dzieł autora „Niobe”, obejrzenia fragmentów archiwalnych filmów. Stanowiska dźwiękowe na zewnątrz budynku są dodatkowym elementem opowieści”.

Po kilkunastu minutach odwiedzin robimy zmianę. Teraz Ewa zagląda do środka z aparatem. Zostaję z Porterem na ławce pod płotem. Czekamy na Panią, która jak zawsze widzi jeszcze więcej, jeszcze ciekawiej. W oczekiwaniu czytam zdobyty w środku tomik wierszy. Warto zajrzeć do poezji, warto zajrzeć na dłużej do Prania.


Foto: Ewa Milun-Walczak, www.miluna.pl

Oficjalna strona Muzeum: https://lesniczowkapranie.art.pl
Adres:
Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Pranie 1, 12-220 Ruciane-Nida