Zdarzyło się wam słyszeć ludowe przyśpiewki? Tańczyliście na tradycyjnym wiejskim weselu? Siedzieliście kiedyś na łące, obserwując toczące się niespiesznie życie małych wiosek? Spróbujcie sobie przypomnieć, bo jeśli tak, to można powiedzieć, że zakosztowaliście choć trochę atmosfery naszego rodzimego folkloru. W czasach globalizacji, gdy otaczający nas świat staje się coraz mniej różnorodny i upodabnia się do wzorców zagranicznych łatwo zapomnieć lub wręcz negować istotny wpływ, jaki miała wieś na kulturę i sztukę polską. Można postawić tezę, że to właśnie tam kiełkowała nasza kultura, a jej wytwory inspirowały artystów z różnych epok i inspirują po dzień dzisiejszy.
Mieczysław Baumgart, kompozytor młodego pokolenia, student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, skomponował w 2018 roku, na zamówienie piastowskiego Stowarzyszenia The Project, utwór pt. ?LUD.owy? mający formę suity łączącej w sobie współczesne opracowania pieśni tradycyjnych, pochodzących z różnych regionów folklorystycznych w Polsce. Usłyszeć w nim można melodie pochodzące z Kurpi, Kaszub, Ziemi Radomskiej, Małopolski oraz okolic Podkarpacia.
A temat dzieła? Ano taki, jaki zwykle był przedmiotem wiejskich opowiastek? Utwór przedstawia miłosne perypetie (a jakże by inaczej) Jasieńka. Imię to zdaje się być nadawanym najczęściej męskim postaciom w historii polskiego folkloru. Bohater poszukuje w życiu miłości, przeżywa rozczarowania, a wszystko to przeplatane muzyczną opowieścią o prozie życia na wsi.
Zapytacie, co zatem w tym z współczesności? Tego dowiedzieć się będziecie mogli już wkrótce. 24 listopada 2018 roku w Piastowie będzie miało miejsce prawykonanie wyżej wymienionego utworu. Kompozycja zostanie wykonana przez artystów z Piastowa, okolic, ale nie tylko. W tym dniu usłyszymy Chór Kameralny Powidoki działający od września 2016 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Piastowie, Chór Dziecięcy Semper Iuvenes ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Piastowie oraz Chór Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia Akolada, a także zaproszonych instrumentalistów ? studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Koncert poprowadzi Mateusz Mularczyk – absolwent dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i student prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – Filia w Białymstoku.
Muzyczną całość uzupełnią pełne ekspresji ilustracje Witolda Vargasa oraz Pawła Zycha, którzy w swoich pracach potrafią oddać nastrój ludowych wierzeń i legend.
Będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Piastowie. Celem jest otworzenie uszu i oczu mieszkańców na kulturę wysoką oraz przybliżanie współczesnych trendów w tej dziedzinie. Do tej pory w naszej gminie nikt nie podjął się organizacji prawykonania utworu muzycznego. Chcemy pokazać, że mniejsze miasto, znajdujące się nieco w cieniu Warszawy, także może mieć ożywione życie kulturalne, stojące na wysokim, profesjonalnym poziomie.
Jeśli jesteście ciekawi potencjału drzemiącego w tym mieście i jego mieszkańcach, nie może Was zabraknąć wśród publiczności w sobotę, 24 listopada, o godz. 19:00 w Szkole Podstawowej nr 4 w Piastowie (ul. Żbikowska 25).
Organizatorzy:
Stowarzyszenie The Project
Miasto Piastów
Współorganizatorzy:
Miejski Ośrodek Kultury w Piastowie
Szkoła Podstawowa nr 4 w Piastowie
Niepubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia Akolada
Chór Kameralny Powidoki
Chór Dziecięcy Semper Iuvenes
Partner:
Stowarzyszenie Możesz
Wstęp na koncert jest wolny. Notatnik Kulturalny wspiera wydarzenie jako patron medialny.
Do zobaczenia w Piastowie!
Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko.
~Adam Mickiewicz ?Romantyczność?