Biała Świątynia Wat Rong Khun w Chiang Rai znajduje się na północy Tajlandii z dala od uczęszczanych plaż i szlaków.

Chiang Rai liczy ok 80 tys. mieszkańców i umiejscowione jest w pobliżu granicy z Birmą i Laosem nad rzeką Kok stanowiącą jak większość rzek z tego rejonu dorzecze Mekongu. Samo miasto poza słynną świątynią Wat Phra Kaew posiadającą znany posąg buddy wykonany z brązu nie wyróżnia się niczym specjalnym. Tym co jest w nim najciekawszego jest wspomniana wcześniej Biała Świątynia Wat Rong Khun.

Zaprojektowana w 1997 roku i realizowana do dzisiaj z własnych środków, przez znanego Tajskiego malarza Chalermchaia Kositpipata, ta wspaniała świątynia jest dziwaczną mieszanką tradycyjnej tajskiej architektury z surrealizmem. Cała biała ma symbolizować czystość Buddy i jest pokryta mozaiką luster, mieniących się w słońcu. Wszystko wokół kompleksu to skomplikowane rzeźby demonów, czaszek, odciętych głów wśród drzew i innych dziwnych przedmiotów.

Aby dotrzeć do świątyni trzeba przejść przez most nad fosą wypełnioną niezliczonymi rzeźbami. Po wejściu do środka, zostaniemy powitani nie przez tradycyjne sentencje z życia Buddy, ale przez współczesne sceny i ikony kultury popularnej. Zamiast obrazów bohaterów walczących z demonami, artysta zdecydował się współczesne przejawy dobra i zła i umieścić w kontekście buddyjskim. Murale Batman, Superman, Predator, a nawet Keanu Reeves jako Neo z Matrixa są widoczne we wnętrzu. Na jednej niedokończonej ścianie dominuje obraz przedstwiający uderzające w Twin Towers samoloty . Na innej ścianie znajdują się obrazy kosmiczne i sceny przedstawiające kataklizm unicestwienia planety.

Wśród tych scen destrukcji i chaosu, pośród złotych kwiatów siedzi pokojowo nastawiony biały Budda, który jest otoczony przez anielskie bóstwa unoszące się w niebiańskim królestwie.

Chalermchai pragnie aby Wat Rong Khun, stał się ośrodkiem nauki i medytacji dla ludzi chcących uzyskać korzyści z nauk Buddy.

Wat Rong Khun jest nadal w budowie i będzie w nadchodzących latach. Planuje się, że docelowo będzie się składać z dziewięciu budynków w tym kaplic, pagody, pustelni, krematorium, sali klasztornej, sali modlitewnej, muzeum i pawilonu. Cały kompleks zajmie powierzchnię około 3 hektarów.

Tekst i foto: Jacek Makowski, www.fotopodroze.com.pl