Największe miasto, stolica Etiopii Addis Abeba, która po amharsku znaczy Nowy Kwiat. Położone jest w centrum kraju, na wysokości ok. 2,5 tys. m n.p.m. na Wyżynie Abisyńskiej u podnóża wygasłego wulkanu Entoto. Miasto zamieszkuje ok 3 mln mieszkańców stanowiących mieszankę co najmniej 80 narodowości, spośród których wybijają się wyznaniowe społeczności chrześcijańska i muzułmańska. Językiem dominującym spośród ponad 80 języków występujących w całej Etiopii jest amharski.

Miasto założył w 1887 roku cesarz o malowniczym imieniu Menelik II jako prezent dla swojej żony Taitu Betul. Miejsce na miasto wybrała cesarzowa, była to pustynna i słoneczna równina Finfinnie, słynąca z gorących źródeł siarkowych, które podobno dobrze wpływać miały na cerę. W ciągu kilku lat pustynię wokół miasta zamieniono w gaj eukaliptusowy, obsadzając ją sprowadzonymi z Australii sadzonkami drzew, które rosną niezwykle szybko. Początkowo miasto zostało założone na górze Entoto na wysokości 3200 m n.p.m., lecz ze względu na zimniejszy klimat (około 10-12 stopni w miesiącach czerwiec-sierpień) oraz brak wody ludność przeniosła się w tereny położone o 800 metrów niżej.

Addis Abeba, foto: Jacek Makowski, www.fotopodroze.com.pl

W roku 1889 Addis Abeba została stolicą państwa. W 1896 roku podpisano tu traktat pokojowy po zwycięskiej wojnie z Włochami a w latach 1936?1941 miasto było ponownie okupowane przez wojska włoskie. 6 kwietnia 1941 zostało zajęte przez Anglików by w końcu w roku 1963 podpisać w Addis Abebie Kartę Organizacji Jedności Afrykańskiej.

Addis Abeba jest głównym ośrodkiem handlowo-przemysłowym opartym na rzemiośle, różnorodnym drobnym przemyśle, głównie spożywczym, metalowy i materiałów budowlanych jest też centrum kulturalnym Etiopii. Wokół nowoczesnych dzielnic śródmieścia w stylu włoskim rozlokowały się liczne osiedla nędzy, wabiące przybyszów z prowincji.

Addis Abeba, foto: Jacek Makowski, www.fotopodroze.com.pl

Etiopia jest jednym z najuboższych krajów świata. Najczęstszym środkiem transportu są samochody, liczne taksówki i minibusy. Addis Abeba nie posiada połączeń kolejowych. Generalnie ma problemy z komunikacją masową i czasem oczekiwanie na autobus wydłuża się nawet do 4 godzin a autobusy nie odjeżdżają według rozkładu jazdy.

Posiada założony w 1950 roku uniwersytet (początkowo w 1962 roku nazwany imieniem cesarza Haile Selassie I (barwnie opisanego przez Ryszarda Kapuścińskiego w Cesarzu), który podarował mu na siedzibę swój pałac z przeznaczeniem na główny kampus i który w 1975 roku po upadku cesarza został przemianowany na Addis Ababa University.

Miasto z pozycji odwiedzających wygląda niezwykle biednie ale jego mieszkańcy przecząc stereotypom są niezwykle przyjaźni.

Tekst i foto: Jacek Makowski, www.fotopodroze.com.pl