Fotografie, które znamy z rodzinnych albumów nakłaniają do wspomnień. Pozwalają wrócić do miejsc, osób i przeżyć. Zawsze fascynowało mnie, jak zdjęcia zatrzymują chwilę. Oraz ? że zapisane na fotografiach piękno najczęściej dostrzegamy po czasie. Głęboko wierzę, że opowieść pokazana w albumie BEZSENNA, utrwalając taką chwilę, będzie dokumentem o pięknie tak na teraz, jak i na potem.

Jak napisał w przedmowie do albumu Tomek Sikora:

Z punktu widzenia fotografa ocena albumu ?BEZSENNA? i podejścia do niego jest jednoznaczna. Wielki szacunek dla bohaterów: Zofii Kobus i Darka Szubińskiego. Wdowa po piekarzu kontynuuje od ponad 18 lat wykonywanie zawodu swojego męża, służąc tym samym lokalnym mieszkańcom. Darek dostrzega niebywałe poświęcenie ponad 70-letniej już kobiety i stawia jej pomnik w postaci albumu fotograficznego okraszonego krótką historią bohaterki. Dwa lata oswaja ją ze sobą, a w końcu ze swoim pomysłem. Pewnego razu towarzyszy jej z aparatem przez całe 8 godzin nocnej pracy. W efekcie powstaje piękny i wzruszający dokument o szarym człowieku w czasach zmierzchu wielu wartości?

Zdjęcia, które prezentuję w albumie opowiadają o zawodzie wykonywanym przez bardzo skromną osobę. Jej zaangażowanie i służenie innym to trudna nocna praca zasługująca na szacunek i pokazanie tej postawy innym. Wybrane zdjęcia odkrywają magię tworzenia niby tak oczywistej rzeczy jaką jest kupowany o poranku chleb. Nie chodzi o zaprezentowanie technologii wytwarzania pieczywa, to byłoby zbyt oczywiste i małostkowe.

Fotografie zostały wykonane w 2017 roku w nocy z 27 na 28 marca. To właśnie nocą Zofia Kobus wypieka chleb i bułki dla mieszkańców Garwolina, którzy już przed godziną 6:00 pojawiają się w jej piekarni. To miejsce z ogromną historią ? kiedyś prowadzone przez teścia pani Zofii, później przez nią i jej męża. W 2000 roku, po śmierci męża, Zofia Kobus postanowiła kontynuować rodzinną tradycję. Do dziś sama prowadzi piekarnię.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej „Bezsenna” Darka Szubińskiego – 21.02.2019, godz. 11.00, Wonder Photo Shop SBN, Warszawa, Plac Konstytucji 5.