?Film o szczęściu? ? taki przewrotny tytuł nosi nadchodzący koncert organizowany przez piastowskie Stowarzyszenie The Project. Dlaczego przewrotny? Bo ani to film, ani nie do końca o szczęściu, ale o tym w dalszej części artykułu.
Podczas koncertu zostanie wykonana kompozycja pt. ?Mała suita o szczęściu?. Jest to ośmioczęściowy utwór wokalno-instrumentalny napisany na zamówienie Stowarzyszenia The Project. Będzie to już kolejne prawykonanie organizowane przez stowarzyszenie w Piastowie. Poprzednim był koncert ?LUD.owy?, który odbył się w listopadzie 2018 roku. Organizatorzy liczą na to, że również to wydarzenie spotka się z ciepłym przyjęciem i liczną frekwencją.
Pomysł, jaki przyświecał stworzeniu tego utworu, jest niecodzienny.
Muzykę skomponował Paweł Tomasz Grajnert, bydgoski kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Natomiast teksty poszczególnych części suity zostały napisane przez chórzystów ? członków Chóru Kameralnego Powidoki działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Piastowie.
Jest to raczej nowatorskie podejście, aby przy tworzeniu dzieła muzycznego zdać się w części na talenty amatorów. Było to jednak jedno z kluczowych założeń projektu, które miało sprawić, aby kompozycja ta była jeszcze bardziej wyjątkowa, także dla wykonawców. Inne jest nastawienie i odczuwanie utworu, kiedy przed oczami widzi się słowa napisane przez jakąś abstrakcyjną osobę trzecią, której się nigdy nie spotkało lub słowa pochodzące z istniejącego utworu literackiego, a inne gdy ma się do czynienia z tekstem napisanym przez kolegę lub koleżankę z zespołu, którzy w ten sposób wyrażają i uzewnętrzniają drzemiące w nich uczucia. Jest to też ogromna satysfakcja, móc wykonać utwór, do którego wniosło się wkład. Niesamowite jest, jakie znaczenie można nadać słowom poprzez ubranie ich w dźwięki i twórczą interpretację dyrygenta.
Utwór o charakterze suity nawiązuje do stylistyki muzyki filmowej, chociaż kompozycja ta nie powstała do żadnego filmu. Autor nie szczędzi współczesnych technik i zabiegów kompozytorskich; szepty, recytacje, krzyki, glissanda na dowolnej wysokości dźwięku, nietypowe wykorzystanie instrumentarium Orffa to tylko niektóre z nich. W ?Małej suicie?? pojawią się fragmenty zapisane w technice aleatorycznej, kiedy to kompozytor i wykonawcy oddadzą muzykę w ręce przypadku. W warstwie harmonicznej niejednokrotnie spotkamy się z politonalnością, gdzie każdy głos zaprezentuje się w innej, przypisanej sobie tonacji. Kluczowe znaczenie ma w tym wypadku również topofonia, czyli rozmieszczenie artystów na scenie.
Poszczególne części utworu mają zróżnicowany nastrój, od refleksyjnych i melancholijnych po tryskające radością i energią. Słuchacz zostanie przeprowadzony przez różne odcienie i oblicza szczęścia, tak jak widzą je kompozytor oraz autorzy tekstów. Utwór nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czym jest szczęście, ani jak je osiągnąć, ale pokazuje, jak wiele może być podejść do tego tematu. Dla jednych szczęście może być odległą wizją, dla innych może to być życie tu i teraz, a dla innych szczęściem jest po prostu brak trosk i przekuwanie złego nastroju w dobry. Utwór skłania każdego z nas do refleksji na ten temat. Stąd w tytule użycie słowa ?film?. Oznacza on w tym kontekście projekcję, która będzie miała miejsce w naszej wyobraźni, podczas słuchania utworu ?Mała suita o szczęściu?. Nawiązuje ono do obrazów kreowanych lub przywoływanych przez nasz umysł w trakcie słuchania muzyki. Założenie jest takie, że uczestnicząc w koncercie, każda osoba spośród publiczności pobudzi swoją wyobraźnię i odtworzy w niej najpiękniejszy film ? swój własny film o szczęściu.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 23 listopada (sobota) o godzinie 17:30 do Szkoły Podstawowej nr 4 w Piastowie (ul. Żbikowska 25), aby wziąć udział we wspólnej wędrówce przez emocje składające się na poczucie szczęścia.
Powstanie utworu ?Mała suita o szczęściu? oraz wykonanie koncertu ?Film o szczęściu? współfinansowane jest ze środków miasta Piastów.
Wystąpią:
Chór Kameralny Powidoki (Miejski Ośrodek Kultury w Piastowie)
Chór Dziecięcy Semper Iuvenes (Szkoła Podstawowa nr 4 w Piastowie)
Chór Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia Akolada (Pruszków)
Orkiestra kameralna (kwintet smyczkowy, klarnet, 2 fortepiany) w składzie: Magda Michalak (I skrzypce, koncertmistrz), Weronika Wyka (II skrzypce), Maria Korczyńska (altówka), Wawrzyniec Afek (wiolonczela), Jan Hutek (kontrabas), Bolesław Twardziak (klarnet), Jakub Włoszczuk (I fortepian) i Michał Włoszczuk (II fortepian).
Dyrygent: Mateusz Mularczyk
Autorzy tekstów: Dorota Bartnik, Anna Eysymont, Monika Siedlak-Pęczek, Jan Szczypior, Franciszek Kilarski.
Notatnik Kulturalny objął wydarzenie swoim patronatem. Zapraszamy!