Taki styl i takie prowadzenie do mnie przemawia. Jakub Małecki po raz drugi trafia na domowe, książkowe podium. Pierwszy był ?Saturnin?, teraz ?Nikt nie idzie? a to przecież nie wszystko co mam szansę jeszcze poznać.

Cały urok nie tyle w samej ludzkiej historii ale wrażliwości jej przedstawienia. Bohaterowie nie wyglądają na przybyszów z innej planety ? są ulepieni bardzo po naszemu, osiedlowemu, sąsiedzku. Czasem żeby coś poznać, zrozumieć, podróżujemy rozdziałowym wehikułem odrobinę w przeszłość ? wtedy się wiele wyjaśnia.

Niedoskonałości, ułomności, potrzeby, braki, trudne relacje przewijają się na wielu stronach. Na początku i na zakończeniu lecimy w górę, a gdzieś w środku bardzo wiele znaczą balony.

„Stają na środku kładki i wtedy wypuszcza jeden z balonów. Każe jej patrzeć, sam też patrzy, z zadartą głową, dopóki balonu nie wchłonie błękit lub chmury. Czasami wiatr znosi je nad pas domów jednorodzinnych albo w przeciwną stronę, ku lokomotywowni, za którą nie ma już miasta, nawet jeśli administracyjnie jeszcze jest.”

Kilku bohaterów, kilka wątków i ciekawych, spontanicznych znajomości ? z tramwaju, przystanku, warszawskiej ulicy. Jest trochę przykro, smutno ale i prawdziwie, po ludzku. Z  tymi wszystkimi trudnościami nie zostajemy sami.

Mam nowego, ulubionego polskiego autora i w kolejce jego następne dwa tytuły. Tegoroczne książkowe lato zapowiada się bardzo ciekawie. A wy koniecznie sprawdźcie czy ?Nikt nie idzie?.

Tekst: Mariusz Walczak
Foto: Ewa Milun-Walczak, www.miluna.pl