Współcześnie rozumiane selfie jako odniesienie do „dokumentowania siebie” lub jako narcystyczna afirmacja tożsamości jawi się to jako szerokie zjawisko społeczne, kulturowe i medialne.

Zbliżanie się do selfie jako fenomenu, a nie artefaktu, zmusza nas do uznania jego wielostronnej natury, która jest tymczasowa, kontekstualna, zmienna, usytuowana, a także trwała i stabilna.

fot. Katarzyna Kowalska

Selfie jako zjawisko społeczno-technologiczne, trzyma razem szereg różnych elementów komunikacji cyfrowej. Badania nad kulturą cyfrową sugerują, że selfie mobilizuje technologie, normy kulturowe i kody, które są coraz bardziej osadzone w sieciach społecznościowych. Ta praktyka  działa w szerokim kontinuum, które musimy brać pod uwagę.

Nic więc dziwnego, że selfie stało się polem eksploracji doświadczeń malarskich. Reakcją Agnieszki Pakuły na ten fenomen jest projekt ?Studnie?.

Widziane w studni odbicie naszej twarzy będzie wykrzywione, nieprzyjemne, karykaturalne. Wybrane z kilkudziesięciu zrobionych ujęć selfie, pokaże nas idealnych, gładkich i pięknych. Pakuła poddaje analizie dyskurs tego co dzieje się pomiędzy. Swoimi obrazami będzie nas drażnić, niepokoić, prowokować, zmuszać do refleksji abyśmy spojrzeli w studnię, zobaczyli siebie inaczej. Sama artystka pisze o tym w ten sposób:

„W ?Studniach? umyślnie odwracam tą sytuację portretując ?brzydką stronę?. Za pomocą zniekształconej perspektywy obiektywu ?fish-eye? pokazuję ludzi w różnych nie do końca akceptowanych społecznie stanach emocjonalnych, od zakłopotania i gniewu aż po bycie naćpanym. To selfie, którymi nie chcielibyśmy się podzielić ze znajomymi, a jednak takie stany również towarzyszą każdemu z nas i są częścią ludzkiej natury. Bez nich nie ma pełnego obrazu człowieczeństwa, nawet jeśli jest on daleki od social mediowego ideału.

Każdy człowiek jest poniekąd studnią, do której zaglądamy okazjonalnie, starając się poznać ludzką naturę i zarazem samych siebie”

tekst: Agnieszka Jachym

fot. Katarzyna Kowalska
Zapraszamy na wystawę: 'Studnia selfie’
Galeria: 'Wejście przez sklep z platerami’ – facebook.com/wpszp/
Autorka: Agnieszka Pakuła – pakula-paintings.pl
Kuratorka: Agnieszka Jachym

Wystawa trwa 15.02-15.03.2019
Godziny otwarcia: pn-pt.: 10.00-19.00
sobota: 10.00 -15.00
Oprowadzania kuratorskie w wybrane soboty w godzinach 13.00-15.00