Cadaqués to małe nadmorskie miasteczko zamieszkałe przez około trzech tysięcy mieszkańców, znajdujące się na katalońskim Costa Brava. Miasto położone jest na skalistym półwyspie Cap de Creus, zbudowanym głównie ze skał metamorficznych.

Do Cadaqués latem przyjeżdżali: Pablo Picasso, Garcia Lorca, Luis Bunuel, Albert Einstein, Tomasz Mann, ale najsłynniejszym gościem był jednak Salvador Dali. Miasto było jego ulubionym miejscem. To tu spędzał wakacje jeszcze w dzieciństwie. Niedaleko od Cadaqués, w małej rybackiej zatoczce Port Lligat Dalí wraz z żoną skupował małe chatki rybackie, które łączył ze sobą w labirynt pełen wewnętrznych podwórek, grot i tajemniczych przejść.

W ten sposób powstał luksusowy dom z basenem w oryginalnym kształcie fallusa. Pierwszą chatę Salvador i jego żona Gala kupili w 1930 roku od Lydii Nandos. Była to wdowa po rybaku, postać barwna, uznawana przez oboje za nieco szaloną. Prowadziła im dom podczas ich pobytów w Port Lligat, byli do niej bardzo przywiązani.

Motywem zdobniczym chatek w Port Lligat, podobnie jak Teatro-Museu w Figueres (muzeum Dalego), są olbrzymie jajka, wieńczące wieżyczki i dachy. Jaja ukryte są też pod schodami i w grotach. Drugim elementem dekoracyjnym są rzeźby pękniętych na pół ludzkich głów.

Wnętrza domków są pełne przedziwnych przedmiotów należących do Dalego i Gali. Można tu zobaczyć pokój manekinów, wypchane zwierzęta, w tym niedźwiedzia przystrojonego biżuterią, lichtarze, czaszki, stare kapelusze.

W domu znajduje się pracownia artysty z niedokończonymi pracami, fotografie Gali. Mieści się tam teraz muzeum poświęcone artyście.

Tekst i foto: Jacek Makowski www.fotopodroze.com.pl

Zapisz